Száguldó cirkusz blog

Utolsó kommentek

Brazil GP: Hamilton a győzelemre hajt, Alonso partiban Vettellel pénteken

2012.11.23. 22:14 Real Simon says

Egyedül Lewis Hamilton tudott javítani az időeredményén délután, ezzel megerősítette, hogy pénteken ő volt a leggyorsabb Interlagosban. Sebastian Vettel a második, Fernando Alonso az 5. időt érte el, de a Ferrari lemaradása felére csökkent az előző pályákhoz képest. A régebbi kipufogóhoz visszatérő Mercedes ismét erősen kezdett Brazíliában.

F1BRASIL_Hamilton_r600.jpgHamilton győzelemmel szeretne búcsúzni a McLarentől - erre utal remek pénteki formája Interlagosban (Minden fotó: Active Pictures / Jiri Krenek)

Lewis Hamilton mindkét pénteki szabadedzésen a leggyorsabb volt Interlagosban. A McLarentől hat év után búcsúzó angol délelőtti, 1:14,131-es legjobb körét délután 1:14,026-ra javította, egyedüliként a legjobb öt pilóta (Sebastian Vettel, Mark Webber, Felipe Massa, Fernando Alonso) közül. Pedig Hamilton is érezte, hogy a gumik szinte leolvadtak az autóról a 48 fokos, forró aszfalton.

„Az aszfalt olyan forró volt, hogy úgy éreztem, menten lecsúszok a pályáról, a gumik leolvadnak a kocsiról! Meg kell jegyeznem, hogy a versenyszimulációk mindig keményebben megdolgoztatják a gumikat (mint a rövid etapok), de ezúttal a rövid etapokon is elég erősek voltunk" – nyilatkozta Lewis.

Csapattársa, Jenson Button teljese más beállításokat használt, mint Hamilton. Button visszatért ahhoz a "high-speed" hátsó szárnyhoz, amit a McLaren szeptember elején vetett be Spában, illetve Monzában. A 2009-es bajnok nagyon gyors volt a pálya első és harmadik szektorában (Buttonnak 321 km/órás végsebességet mértek a célegyenesben), a kanyargós középső szektorban viszont lemaradt a többiektől. Jenson a 8. idővel zárta a napot, 0,8 másodperccel elmaradva Hamilton idejétől.

Hamilton mögött a második vb-címvédésére készülő Sebastian Vettel zárta másodikként a délutáni tréninget, a német 0,274 másodperccel kapott ki az angoltól. Vettel mögött a tavalyi interlagosi győztes, Mark Webber lett a harmadik, a Red Bull ausztrálja további 0,223 mp-et kapott Vetteltől. Felipe Massa a negyedik, míg a spanyol bajnokaspiráns, Fernando Alonso az ötödik helyen végzett a Ferrarival. A vörös autók Red Bullhoz viszonyított lemaradása nagyjából felére csökkent az előző pályákon tapasztaltakhoz képest. De ha csak a kemény gumikon futott köröket vesszük, akkor Alonso 76 ezreddel jobb időt ért el, mint Vettel.

A Ferrari hátrányának csökkenését részben a rövid, mindössze 4,309 km-es interlagosi pálya magyarázza. A legjobbak 1 perc 14 másdperces köridői mintegy fél perccel rövidebbek, mint az előző austini, abu-dzabi, újdelhi, jeongami vagy szuzukai pályán. A versenyen azonban inkább a teletankos, keménygumis etapokon futott idők számítanak, és ebben Hamilton volt a legjobb pénteken; Alonso pedig hajszállal megelőzte Vettelt.

Versenybeállítással (sok benzin, középkemény gumik) Romain Grosjean volt a leggyorsabb az első napon Interlagosban, ez végeredményben a 9. időt jelentette a Lotus franciájának. Ha viszont a versenybeállítással megtett körök átlagát vesszük, Felipe Massa vitte a prímet, alig egytized másodperccel előzve meg Hamiltont. Vettel versenyátlaga nagyjából fél szekundummal maradt el a McLaren-pilótáé mögött, míg Alonso – a kemény gumikkal nehezítve is – kábé 0,2 mp-cel volt gyorsabb, mint német riválisa. Interlagosban egyébként 10 kilogrammnyi üzemanyag 0,3 másodperccel lassítja le az autókat.

Egyébként mindkét vb-címért csatázó csapat, a Red Bull és a Ferrari is aerodinamikai újításokkal érkezett Sao Paulóba. A Red Bull új oldalsó légterelő elemeket (barge board) próbált ki pénteken, míg a Ferrari újabb első szárnnyal (az ötödik verzióval az utóbbi hat versenyen) állt elő.

Ismét jól kezdtek a Mercedesek, amelyek a Brazil Nagydíjra már nem vitték magukkal a Szingapúrban bemutatott Coanda-kipufogót. Az utolsó F1-es futamára készülő Michael Schumacher csupán 15 századdal ugyan, de megelőzte Nico Rosberget, míg Grosjean mögött egy másik Mercedes-motoros versenygép, Paul Di Resta Force indiája végzett. Kimi Räikkönen az első gumik túlmelegedésére panaszkodott (eddig a nagy melegben megtartott versenyek rendszerint kedveztek az E20-nak), a finn csak tizenkettedik lett.