Komoly indulatokat korbácsolt fel a Red Bull Racing hazájában, Nagy-Britanniában Sebastian Vettel malajziai húzása, amikor a csapat utasításának ellenszegülve megelőzte csapattársát, Mark Webbert, és megnyerte a versenyt. Gerhard Berger szerint a világbajnokokból nem lehet kiölni a „gyilkos ösztönt”, az ötszörös GP-győztes John Watson viszont egyenesen Vettel eltiltását követeli. Szakemberek attól tartanak, hogy a német önkényes döntése aláaknázta Christian Horner csapatfőnöki tekintélyét is.
Ahogy várható volt, komoly indulatokat kavart Sebastian Vettel sepangi húzása. A Red Bull világbajnoka csapatfőnöke, Christian Horner utasításával szembeszegülve a 46. körben megelőzte csapattársát, Mark Webbert, aki akkor már – a mérnökei utasításának megfelelően – visszavette a motor teljesítményét és vigyázott a gumijaira a Maláj Nagydíjon.
John Watson, aki pályafutása során öt GP-győzelmet aratott és 1982-ben világbajnoki ezüstérmes volt, azt nyilatkozta a BBC Radio 4-nek, hogy Vettellel szemben az eltiltás lehet az egyedüli hatásos eszköz.
„Az egyedüli hatásos eszköz (Vettel) megregulázására az lenne, ha valaki megmondaná neki, hogy egy futamon nem indulhat. Tudom, hogy ha más versenyzők szegültek volna ellen a csapatutasításnak, felfüggesztenék, sőt, ki is rúgnák őket” – jelentette ki Watson.
„Most már nem lehet elvenni tőle a pontokat, nem lehet visszaadni azokat Mark Webbernek. Mindez már történelem, és Sebastiannak van hét extra pontja. Őt nem érdemes megbüntetni – szinte teljesen felesleges pénzbüntetést kiszabni rá – ezért az egyetlen hatásos módja az észhez térítésének az lenne, ha azt mondanák neki, hogy ki kell hagynia egy futamot” – véli Watson, aki 1990 és 1996 között az Eurosport F1-es szakkommentátoraként is dolgozott.
Az északír ex-F1-es pilóta attól is tart, hogy Vettel önkényes sepangi döntése megingathatja Christian Horner csapatfőnöki tekintélyét. „Ha Christian Horner nem állítja helyre a tekintélyét a csapat előtt – hiszen Sebastian Vettel vasárnapi tettével teljesen aláásta azt –, akkor tarthatatlanná válik a posztja a csapaton belül” – mondta Watson. Ebben egyetért vele a Jordan egykori főkonstruktőre, Gary Anderson is. „Christian Horner valóban jelezte Vettelnek, hogy ez buta húzás volt, ez azonban nem utasítás volt, hanem csupán egy vélemény. Amennyire hallottuk [a csapat rádióüzenetei alapján], senki sem mondta azt Vettelnek, hogy nem szabad megelőznie Webbert. Ez számos értelmezésre ad lehetőséget.”
Érdekes, hogy Anderson maga is tanúja volt egy csapatutasításos győzelemnek: a Belga Nagydíjon, 1998-ban, amikor Eddie Jordan arra utasította a fiatal (és a pályán sokkal gyorsabb) Ralf Schumachert, hogy maradjon Damon Hill mögött, ne előzzön. Akkor a Benson&Hedges cigarettagyár volt a Jordan fő támogatója, és a brit cégnek az állt érdekében, hogy az angolok 1996-os világbajnoka szerezze meg a Jordan első győzelmét.
Gary Anderson, ha nem is tevékenyen, de maga is részese volt csapatutasításos győzelemnek Spában, 1998-ban (Fotó: (c) DPPI)
Gerhard Berger, aki több évet húzott le a Ferrari, a McLaren és a Benetton szolgálatában, már évekkel ezelőtt megmondta, hogy ha a győzelem a tét, Vettelt nem lehet visszatartani. Berger akkor a „ruthless” kifejezést használta, ami szó szerint gátlástalant jelent.
„Ahhoz, hogy valaki három-négy világbajnoki címet nyerhessen, nagyon önzőnek kell lenni. Ezekben a srácokban óriási gyilkos ösztön dolgozik. Nem tudják az agyuk utasításait követni, mindig azt csinálják, amit az ösztöneik súgnak nekik. Ez Vettel sikereinek egyik titka, és senki – sem csapattárs, sem csapatfőnök – nem tud változtatni ezen” – nyilatkozta Berger.
Berger volt Vettel első mentora, majd csapatfőnöke a Toro Rossónál a német első győzelmekor, 2008-ban, Monzában (Fotó: (c) DPPI)
Mark Webber eközben úgy döntött, visszamegy Ausztráliába, hogy szörfözéssel relaxáljon, így terelje el gondolatait a sepangi csalódásról. „Ez jó orvosság lesz nekem. A verseny utolsó tizenöt körében mindenféle dolgok cikáztak a fejemben... Hogy ez a kúra hatásos lesz-e, hogy felejtsek, majd meglátjuk!”
Az utolsó 100 komment: