Öt év szünet után, 2012 nyarán visszatér az Egyesült Államokba a száguldó cirkusz mezőnye. Ezt a Formula One Administration vezetője, Bernie Ecclestone, valamint Tavo Hellmund, az austini (Texas állam) F1-es pálya projektvezetője jelentette be szerdán.
A Formula-1-es mezőny először 1959-ben vendégeskedett az Egyesült Államokban (Sebring), majd 1960-ban Riverside adott otthont a második Amerikai Nagydíjnak. 1961-től egészen 1980-ig Watkins Glen (New York állam) volt a viadal házigazdája, miközben 1976-tól Long Beach-en is rendeztek egy utcai futamot, USA "Nyugati" Nagydíj néven. Az F1-őrület 1982-ben érte el csúcspontját a tengerentúlon, amikor egy évben három versenyt is tartottak (Long Beach, Detroit, Las Vegas). 1984-1988 között a „Motor City”-ként ismert Detroit maradt az állandó házigazda, majd 1989-től három évre Arizonába költözött át a mezőny, a phoenixi városi pályára. 1992-től kilenc éven át motorcsend volt (legalábbis F1-es szempontból), addigra készült el a legendás indianapolisi pálya belső része, amely 2000 és 2007 között nyolc alkalommal látta vendégül a király-kategóriát.
Ecclestone akkor nem tudott megegyezni a licencdíjakról a pálya igazgatójával, ezért 2007 óta a Formula-1 vándorcirkusza nem állt meg az Egyesült Államokban. Most azonban – a bajnokságban résztvevő autógyártók nyomására – sikerült nyélbe ütni a megegyezést az austini székhelyű Full Throttle („Padlógáz”) vállalattal, amely garanciát vállalt egy vadonatúj, F1-es standardoknak megfelelő versenypálya megépítésére.
Ez azt jelenti, hogy a száguldó cirkusz az 1980-as Watkins Glen-i USA Nagydíj után 32 évvel tér majd vissza egy klasszikus, épített versenypályára az Egyesült Államokba.
Az utolsó klasszikus (épített) pályán lefutott USA Nagydíjat 1980-ban rendezték Watkins Glenben. (A képen: Mario Andretti, Lotus 49 - Cosworth, 1968. Fotó: HochZwei)
Az eddigi utolsó Amerikai Nagydíjat Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) nyerte csapattársa, Fernando Alonso és Felipe Massa (Ferrari) előtt.
Utolsó kommentek